Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Nocna Korona Sudetów #21 Wołek

11 maja, 2022 @ 00:00

Rudawy Janowickie oraz zamek Bolczów w nocnej szacie

Rudawy Janowickie to szalenie ciekawe sudeckie pasmo, niby niewielkie i nie zbyt wysokie, ale historii, ciekawostek i zagadek może im pozazdrościć wiele zdecydowanie większych pasm! A widoki? Palce lizać! Dlatego zabierzemy Was ten arcyciekawy mezoregion Sudetów, ale oczywiście nocą! Choć tak dokładnie to wyruszymy jeszcze przed zapadnięciem zmierzchu, żeby zdążyć przed nocą do zamku Bolczów. Planowo noc zastanie nas w drodze na Wołek (877m n.p.m.), który zdobędziemy już w ciemnościach. Jako wisienkę na torcie dołożymy powrót do Bolczowa po zmroku. Wyobrażacie sobie jak te wyjątkowo malownicze ruiny prezentują się w nocy? Będzie okazja porównać widok za dnia i w nocy.

Podczas wycieczki będziemy mieli okazję posłuchać o wspinaczce i polskich himalaistach, którzy często w Rudawach bywali i dlaczego właśnie tam. Wędrować będziemy również po ciekawych szlakach tj. drugim najdłuższym szlakiem Sudetów, łączącym Szklarską Porębę z Pasterką o długości ok. 400km (pokrywającym się z międzynarodowym szlakiem długodystansowym E3) oraz Szlakiem Zamków Piastowskich.  Na koniec wędrówki w Janowicach Wielkich zapraszamy wszystkich uczestników na wspólne ognisko, więc koniecznie zabierzcie prowiant!

Informacje organizacyjne:

Miejsce zbiórki:

Parking przy stawie w Janowicach Wielkich (Pinezka)

Cena:

Bilet (40 zł) – cena pokrywa koszt organizacji, oraz opiekę Przewodnika Sudeckiego (prosimy o wcześniejsze zapisy)

Dodatkowo dla chętnych: 10 zł – cena książeczki Nocnej Korony Sudetów (link)

Dojazd:

Własny. Dla osób zainteresowanych utworzymy korespondencję grupową, aby dograć temat wspólnych dojazdów na miejsce zbiórki.

Godzina zbiórki:

19:00 w dniu 28.05.2022 (sobota)

Co zabrać?

  • Odpowiednią odzież i obuwie dostosowane do wędrówki w terenie górskim i do pogody
  • Prowiant na trasę
  • Zapas wody
  • Latarka czołowa
  • Kijki trekkingowe

Dla zapominalskich na miejscu będzie możliwość pożyczenia czołówki.

Początek wyprawy:

Ruszamy chwilę po 19:00

Przewidywany wariant trasy:

Ruszamy z parking przy stawie w Janowicach Wielkich szlakiem żółtym na południe. Po dojściu do szlaku zielonego odbijemy nim na zamek Bolczów, aby zobaczyć go jeszcze za dnia. Następnie szlakiem czarnym dojdziemy do rozstaju szlaków, gdzie zmienimy kolor na niebieski i nim zdobędziemy Wołek. Powrót rozpoczniemy tą samą drogą, ale trzymając się szlaku żółtego aby dojść do potoku Janówka i przy skrzyżowaniu szlaków odbić w kolejny fragment szlaku niebieskiego, którym wrócimy do Bolczowa po zmroku. Ostatni odcinek z zamku Bolczów do Janowic pokonamy szlakiem zielonym.

 (MAPA)

 

,,Serdecznie zapraszamy! To propozycja nie tylko dla nocnych marków. Nocna Korona Sudetów to nasz autorski projekt, którego celem jest nauka wędrowania nocą. Zapraszamy do zdobywania odznaki Nocnej Korony Sudetów. Wybraliśmy szczyty wyjątkowe pod względem widokowym – tak! W nocy też dużo i ładnie widać! Wędrujcie z nami i zdobywajcie kolejne szczyty do Odznaki Nocnej Korony Sudetów!”

Więcej o Nocnej Koronie:
https://polskagorom.pl/nocna-korona-sudetow/

 

Details

Date:
11 maja, 2022
Time:
00:00
Event Category:
Scroll to Top