Zmieć Śmieć - czyste szlaki są możliwe

Fundacja Polska górom realizacje projekt ekologiczny pod nazwą: Zmieć Śmieć – czyste szlaki są możliwe.

Projekt ma na celu zaangażowanie w akcje ekologiczne w ramach aktywizacji społeczeństwa obywatelskiego w zakresie troski o środowisko naturalne i posprzątania śmieci ze szlaków leśnych. Zadanie publiczne realizowane jest w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030 NOWEFIO – Edycja 2023 – Priorytety 2-4, finansowanego z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Priorytet 2.: Organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego.

Projekt jest skierowany do mieszkańców województwa dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, a jego celem jest posprzątanie szlaków leśnych ze zgromadzonych śmieci, co ma przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego lasów wyznaczonego obszaru. Do aktywnego udziału w projekcie zaproszone zostały szkoły, organizacje pozarządowe, mieszkańcy, władze samorządowe, schroniska górskie i nadleśnictwa z każdego województwa, którzy w pierwszej kolejności wskażą nam obszar, jaki wymaga oczyszczenia ze śmieci, a następnie pomogą nam go posprzątać.

Dlaczego warto sprzątać las?

Wobec widocznego problemu zaśmiecenia dzikiej przyrody udział placówek oświatowo-wychowawczych w Akcjach Zmieć Śmieć, promującej modę na dbanie o środowisko naturalne poprzez zmianę zachowań społecznych na bardziej odpowiedzialne, jest istotne dla promocji ekologicznych postaw i zachowań dzieci, młodzieży szkolnej a przede wszystkim mieszkańców lokalnych społeczności i turystów korzystających ze szlaków leśnych.

Las jest naszym wspólnym dobrem, który bez wspólnego udziału odpowiedzialnych i zaangażowanych osób, nie przetrwa. Miejsce sprzątania zostanie oznakowane jako czyste dzięki wsparciu szkoły, która brała udział w akcji Zmieć Śmieć.

KONKURS EKOLOGICZNY ZMIEĆ ŚMIEĆ

Zapraszamy wszystkich uczniów szkół podstawowych i średnich do wzięcia udziału w ,,Konkursie ekologicznym Zmieć Śmieć”.

Głównym celem konkursu jest aktywne działanie na rzecz ochrony przyrody oraz zwrócenie uwagi na zaśmiecanie terenów zielonych, szczególnie lasów wśród dzieci i młodzieży szkolnej. 

Ponadto konkurs ma na celu: 

  • Wzrost świadomości ekologicznej młodzieży
  • Zaangażowanie w budowanie społeczeństwa obywatelskiego zainteresowanego rozwiązywaniem problemów lokalnego terenu
  • Prezentacja łączenia umiejętności cyfrowych z działaniami ekologicznymi

W akcji sprzątania zostanie wykorzystana cyfrowa platforma – aplikacja Zmieć Śmieć – w której uczestnicy zarejestrują liczbę zebranych worków ze śmieciami. Aplikacja jest dostępna do pobrania za darmo z Google Play i App Store.

ZASADY UDZIAŁU W KONKURSIE

  • Każda szkoła/klasa, która zgłosiła swój udział w konkursie powinna zrealizować akcję sprzątania śmieci w pobliskim lesie pod hasłem: Akcja Zmieć Śmieć. 
  • Przeprowadzenie Akcji Zmieć Śmieć powinno odbyć się w terminie od 01 kwietnia do 31 maja 2024 r. Podczas akcji powinny zostać zebrane śmieci z pobliskiego lasu do worków (60 l) oraz zliczone z użyciem aplikacji Zmieć Śmieć.
  • Szkoła, która w swoim województwie zbierze największą liczbę worków ze śmieciami otrzyma Nagrodę Główną.
  • Każda szkoła, która wykaże postawę proekologiczną i weźmie udział w projekcie zbierając śmieci otrzyma nagrodę za zaangażowanie w promocję mody na czyste środowisko wśród swoich uczniów.

NAGRODY

Nagroda główna: Interaktywna Plansza Przyrodnicza

Interaktywne Plansze Przyrodnicze są dedykowane nauczycielom, umożliwiając wyjaśnienie nawet najtrudniejszych zagadnień biologii i przyrody. Zawierają bogaty zasób treści, takich jak zdjęcia, animacje i symulacje, wspierając efektywną naukę. Multimedialne schematy z animacjami angażują uczniów, ułatwiając przyswajanie wiedzy. Plansze prezentują treści w sposób przystępny i wyczerpujący, eliminując trudności w zrozumieniu tematów. Dzięki łatwemu dostępowi online i offline oraz braku konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania są wygodnym narzędziem nauczycieli do pracy z uczniami.

gry terenowe w aplikacji Tropimy

Nagroda za postawę proekologiczną – cyfrowa ekologiczna gra terenowa w aplikacji Tropimy.

Ekologiczna gra terenowa w aplikacji Tropimy to zabawa połączona z nauką w cyfrowym środowisku. Aplikacja poprowadzi uczniów przez poszczególne punkty na mapie. W każdym punkcie czekają na nich zadania do wykonania, zagadki do rozwiązania i pytania, na które będą musieli odpowiedzieć. Gra może być wykorzystywana przez nauczycieli szkolnych w dowolnym czasie jako lekcje przyrody w terenie lub zabawa na wycieczce klasowej.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Zgłoszenie szkół, które chcą wziąć udział w Projekcie Ekologicznym Zmieć Śmieć – czyste szlaki są możliwe należy przesłać za pośrednictwem formularzy Google. Możesz to zrobić poniżej lub kliknąć link: https://forms.gle/f2U3pEh67BrPo6S66

Rozstrzygnięcie konkursu

Wszystkim szkołom, nauczycielom, uczniom, rodzicom oraz mieszkańcom, którzy biorą udział Akcji Zmieć Śmieć – czyste szlaki są możliwe – serdecznie dziękujemy za wspólną troskę lasy! Dzięki połączonym siłom udaje nam się coraz bardziej zadbać ich czystość, a przede wszystkim zdrowie!
 
Dokumentację konkursową zgodnie z Regulaminem konkursu oraz łączną liczbę zebranych workóna śmieci podczas organizowanych akcji Zmieć Śmieć należwysłać do 10 czerwca 2024 r. do godziny 16.00 na adres mail: zmiecsmiec@polskagorom.pl
Wyniki akcji Zmieć Śmieć zostaną potwierdzone bazie zbiórek aplikacji Zmieć Śmieć i zostaną odczytane 10 czerwca 2024 r . po zamknięciu przyjmowania zgłoszeń.
Ogłoszenie wynikótym samym rozstrzygnięcie konkursu zostanie opublikowane na stronie polskagorom.pl 18.06.2024 r. przesłane do szkół, które brałudział konkursie. Nagrody zostaną przekazane do 30 lipca 2024 r.
 

Projekt Zmieć Śmieć — czyste szlaki są możliwe jest realizowany w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 — Edycja 2023 — Priorytety 2-4 finansowanego z Narodowego Instytutu Wolności — Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Priorytet 2.: Organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego. Kwota dotacji: 167 000 zł.

W ramach realizacji zadania publicznego – Zmieć Śmieć – czyste szlaki są możliwe – zostanie zorganizowanych 14 akcji sprzątania szlaków leśnych w województwie: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, które poprzedzone zostaną wykładem na temat ochrony środowiska i segregacji odpadów. Każda akcja będzie koordynowana przez przewodnika górskiego, a włączą się do nich: Nadleśnictwa, Instytucje oświatowo-wychowawcze, gminy i mieszkańcy danego województwa. Celem projektu jest zwiększenie zaangażowania turystów i wywołanie zapoczątkowanie mody w dbanie o środowisko oraz wykształcenie wśród odbiorców projektu proekologicznych postaw do końca listopada 2024 roku.

Podczas akcji zostanie wykorzystana ekoinnowacyjna aplikacja Zmieć Śmieć, która wdrożona na szczeblu krajowym, wojewódzkim i lokalnym wpłynie na poprawę i jakość życia mieszkańców danego regionu. Aplikacja Zmieć Śmieć jest narzędziem angażującym społeczność do indywidualnych zbiórek śmieci i dbania o przyrodę.  Aplikacja pomaga budować świadomość ekologiczną i nagradza turystów za zaangażowanie na rzecz czystego środowiska. Realizacja zadania zakłada również zmniejszenie skali zaśmiecenia terenów zielonych poprzez aktywizację społeczeństwa do sprzątania terenów indywidualnie i w ramach koordynowanych akcji.

Scroll to Top