Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Decathlon lokalnie – poznajemy Gorzanów

11 kwietnia, 2022 @ 00:00

Decathlon lokalnie – poznajemy Gorzanów i Pałac w Gorzanowie

Zapraszamy serdecznie na naszą kolejną wycieczkę z cyklu Decathlon Lokalnie​,​ tym razem czeka nas wyjazd na Ziemię Kłodzką​,​ gdzie odwiedzimy wyjątkowo malowniczą wieś Gorzanów i mieszczący się w niej Pałac. W Gorzanowie zachował się jeden z najcenniejszych i największych na terenie Ziemi Kłodzkiej zespołów obiektów zabytkowych​,​ w skład którego wchodzą: kościół​,​ kaplice​,​ zespoły dworskie​,​ okazalsze zagrody​,​ kmiece i kapliczki przydrożne.

Renesansowy dwór​,​ czyli główny korpus obecnego pałacu​,​ został wzniesiony najprawdopodobniej po 1554 r. z inicjatywy Heinricha von Ratschina. Miał prawdopodobnie jednotraktowy układ z centralnie usytuowaną wieżą skrywającą klatkę schodową oraz dużą sień. Dwór ów został​,​ jak się przypuszcza​,​ przebudowany być może w latach 20-tych XVII w. przez barona von und zu Anneberg​,​ który stworzył w ten sposób dwudziedzińcowe założenie pałacowe​,​ ujednolicone wokół wewnętrznego dziedzińca. Na południe od głównego założenia dodano drugi dziedziniec​,​ otoczony z trzech stron budynkami i z czwartej – zachodniej – murem kurtynowym z bramą przejazdową.

Renesansowe założenie pałacowe zbarokizowano w latach 1653-1657​,​ już na zlecenie hrabiego Johanna Friedricha von Herberstein. Przebudowa zrealizowana została pod kierownictwem wykonawców ze strzechy Carla Lurago. Zmodernizowano zarówno bryłę zespołu pałacowego​,​ jak i wnętrza pałacu​,​ unowocześniono wystrój elewacji i wnętrz w stylu wczesnego baroku o włoskich naleciałościach. Do dziś zachowały się pięknie polichromowane drewniane stropy (częściowo niestety zniszczone) i stiukowe​,​ lustrzane plafony z bogatą dekoracją sztukatorską (w reprezentacyjnych salach pierwszego i drugiego piętra skrzydła wschodniego).

Fundacja Pałac Gorzanów została właścicielem kompleksu pałacowo-parkowego w Gorzanowie w listopadzie 2012 roku. Przystąpiono do ratowania parku i budynków. Zrekonstruowano i postawiono nowe dachy nad skrzydłem wschodnim i zachodnim​,​ rekonstruowane są stropy​,​ przemurowano ogromną ilość sypiących się murów. Jeszcze w 2012 roku zostały złożone wnioski do NFOŚiGW​,​ o dofinansowanie prac renowacyjnych w parku​,​ oraz do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie prac zabezpieczających​,​ remontowo-budowlanych w pałacu​,​ oraz o dofinansowanie rozpoczęcia prac konserwatorskich prowadzących do uratowania jeszcze istniejących​,​ polichromowanych drewnianych stropów renesansowo-barokowych.

Źródło: http://palacgorzanow.pl/historia/

W czasie trwania wycieczki na terenie Pałacu odbywać się będzie targ staroci​,​ rękodzieła i żywności regionalnej co będzie dodatkową atrakcją​,​ na którą oczywiście znajdziemy również chwilę czasu. Więcej informacji na temat targu znaleźć można na https://fb.me/e/51JfbF4Y1

Szczegóły wyjścia:
– termin: 24.04.2022
– lokalizacja: Pałac w Gorzanowie
– parking: https://tiny.pl/94ppb

Godziny trwania:
– zbiórka: 11:51
– Stacja Kolejowa Gorzanów (pinezka: https://tiny.pl/94ppb)
– zakończenie ok: 15:00
– cena: darmowe
– ilość miejsc: 40

Dojazd:
– Własny do Gorzanowa
– Kolejami Dolnośląskimi​,​ wyjazd z Wrocławia Głównego o 10:11 – 11:51 w Gorzanowie (cena: 27​,​30 PLN)

Atrakcje:
– Spacer po Gorzanowie
– Zwiedzanie Pałacu z lokalnym przewodnikiem
– Targ staroci​,​ rękodzieła i żywności regionalnej w Pałacu Gorzanów

✍️ Zapisy: https://go.decathlon.pl/

Organizatorzy:​
Decathlon Wrocław – www.decathlon.pl
Fundacja Polska górom!​ – www.polskagorom.pl

Partnerzy:
Fundacja Pałac Gorzanów – www.palacgorzanow.pl

Szczegóły

Data:
11 kwietnia, 2022
Godzina:
00:00
Kategoria Wydarzenie:
Scroll to Top