Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Decathlon lokalnie – poznajemy Opactwo Cystersów w Lubiążu (komplet miejsc)

20 lutego, 2022 @ 00:00

Zapraszamy Państwa na czwartą już wycieczkę z cyklu “Decathlon Lokalnie”, tym razem skorzystamy z uprzejmości Fundacji Lubiąż i odwiedzimy jedną z bardziej znamienitych atrakcji na Europejskim Szlaku Cystersów, czyli Opactwo Cystersów w Lubiążu.

Klasztor w Lubiążu znajduje się około 50 km, na północny zachód od centrum Wrocławia. Zespół klasztorny to drugi pod względem wielkości obiekt sakralny na świecie. Powierzchnia dachu to około 2,5 ha, a długość fasady wynosi aż 223 metry! Warto również wspomnieć że jest to najdłuższa barokowa fasada w Europie!

W skład zespołu klasztornego wchodzą:

  • Gotycka Bazylika Wniebowzięcia NMP z lat 1307–1340 (zbudowana na pozostałościach romańskiego kościoła Wniebowzięcia NMP z XII w.),
  • Klasztor,
  • Pałac opatów (XVII / XVIII w.),
  • Pomocniczy kościół św. Jakuba,
  • Zabudowania gospodarcze.

W krypcie pod gotycką bazyliką znajdują się nagrobki Piastów Śląskich (m.in. Bolesława Wysokiego) oraz mumie opatów cysterskich i zakonników. Do dziś w dobrym stanie zachowało się 98 mumii.

Podczas naszej wycieczki będziemy mieli okazję zwiedzić ten wspaniały obiekt i poznać jego historię. Odwiedzimy jadalnię opata, salę książęcą, kościół NMP, refektarz, a wycieczkę poprowadzi lokalny przewodnik.

Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego prosimy o przemyślane zapisy!

Fragmenty rysu historycznego z www.fundacjalubiaz.org.pl

Gród w Lubiążu, usytuowany nad jedną z najstarszych przepraw rzecznych przez Odrę, powstał w epoce wczesnofeudalnej i uważany był już w XII wieku za bardzo stary. Do tego właśnie grodu 16 sierpnia 1163 roku z Pforty nad Saalą w Turyngii przybyli pierwsi Cystersi. Sprowadził ich do Lubiąża książę Bolesław I Wysoki.

Nowy pałac opata, kościół i klasztor tworzą ogromny kompleks należący do największych tego typu w Europie środkowej. Wnętrza wypełniają wspaniałe sale: sala książęca, biblioteka, jadalnia opata, refektarz i ponad 300 innych pięknych pomieszczeń zdobionych znakomitymi płótnami wielkiego malarza śląskiego Michała Willmanna, Mateusza Steinla, malowidłami Krystiana Bentuma i Feliksa Schefflera, rzeźbami Franciszka Mangoldta . 

(Źródło: http://www.fundacjalubiaz.org.pl/historia.php)

Szczegóły wyjścia:

termin: 27.02.2022

lokalizacja: Opactwo Cystersów w Lubiążu
Parking: https://tiny.pl/9pnh6

godziny trwania:

zbiórka: 9:45 – Parking przy Klasztorze

zakończenie ok: 11:00

cena: darmowe
Ilość miejsc: 40

Dojazd:

Własny do Klasztoru w Lubiążu

Atrakcje:
– Zwiedzanie Opactwa Cystersów z lokalnym przewodnikiem

Zapisy:
https://tiny.pl/9lqdg
https://go.decathlon.pl/

Organizatorzy:
Decathlon Wrocław – www.decathlon.pl
Fundacja Polska górom!​ – www.polskagorom.pl

Partnerzy:
Fundacja Lubiąż – www.fundacjalubiaz.org.pl

Details

Date:
20 lutego, 2022
Time:
00:00
Event Category:
Scroll to Top