Via ferrata w Srbska Kamenice w Czechach

Via ferraty w Czechach to ciekawy temat, który chętnie będę kontynuował i rozwijał na moim blogu. Niestety u nas w Polsce via ferrat brakuje, dlatego pozostaje nam odwiedzanie naszych sąsiadów. Po wspinaniu się w Deczynie przyszedł czas na kolejne miejsce. Tym razem Srbska Kamenice i via ferrata Kavarnicka. To via ferrata w pobliżu Deczyna, odległa o jakieś 15 km.

Jak dojechać do Srbskiej Kamenicy i via ferraty Kavarnickiej?

Dojazd autem do Srbskiej Kamenicy z Deczyna jest bardzo prosty, a odległość to jakieś 15km. Najpierw kierujemy się drogą numer 13 w stronę Ceska Kamenice. W miejscowości Ludvikovice na pierwszym skrzyżowaniu za tabliczką z nazwą miejscowości skręcamy w lewo. Potem już cały czas główną drogą. Po jakiś 11km po prawej stronie będzie widać naszą via ferratę. Warto wspomnieć, że zaraz obok znajduje się bezpłatny parking.

Link do trasy na maps.google.pl

Mniej więcej tak to wygląda u góry…
…a tak na dole.

Via ferrata Kavarnicka w Srbskiej Kamenicy

Via ferrata w Srbskiej Kamenicy to trzy drogi o zróżnicowanym poziomie trudności (poziomy B, C, D) w górę, oraz jedna droga w dół do schodzenia (poziom B). W odróżnieniu od skały w Deczynie, mamy tutaj do czynienia z piaskowcem, a wysokość to około 10 m (dość marnie w porównaniu z Deczynem, gdzie mamy prawie 100 m w górę). Niestety, jakość tutejszej via ferraty pozostawia bardzo dużo do życzenia. Trzy krótkie drogi, z czego wejście drogą o poziomie B nie zajmuje więcej niż 10 minut, plus zejście kolejnych 5 minut. Kolejny poziom dróg (czyli C, D) łączą się w szczytowym momencie i na półmetku biegną razem. Poziom C był dla mnie jeszcze do zrobienia, do momentu połączenia się z poziomem D. Tam niestety trudność mnie już przerosła.

Plan dróg na via ferracie Kavarnickiej

Jeżeli chodzi o moją ocenę, to na pewno fajnie jest wyskoczyć w pobliże Deczyna, ale tylko jeśli mamy sporo czasu. Jeśli czasu mamy jak na lekarstwo, to via ferrata Kavarnicka będzie tylko jego stratą. Nie jest to też dobra via ferrata dla początkujących, bo nie ma na niej za wielu możliwości i jest zwyczajnie nudna. Widokowo też słabo, ponieważ skała położona jest w lesie w pobliżu drogi krajowej, a szczyt nie wychodzi nawet ponad granicę lasu. Tym bardziej smutne jest, że w Czechach via ferraty można zrobić wszędzie, a u nas w kraju nie ma ani jednej.

Stanowisko na szczycie via ferraty w Srbskiej Kamenicy
Jeden musi zejść, aby drugi mógł wejść
Na koniec młynek do kawy, bo tak! 😉

Jeśli spodobał Ci się ten post, lubisz zaglądać na naszego bloga i chcesz, abyśmy nadal go rozwijali, zapraszam do wsparcia nas przez platformę Patronite. Każdy może zostać patronem bloga fundacji Polska górom! Wesprzeć nas możesz już od 5 zł miesięcznie. Dziękujemy!


Spodobał Ci się ten post? Byłeś w Decinie? Znasz się na via ferratach? Chciałbyś się podzielić doświadczeniem lub o coś zapytać? Pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Jeśli chcesz aby blog się rozwijał, udostępnij go proszę dalej, niech trafi do jak największego grona czytelników!

Scroll to Top