Smartfon to jeden z podstawowych przedmiotów, który zabieramy teraz na każdą górską wycieczkę. Może nam on posłużyć m.in. jako telefon, latarka, nawigacja, notatnik, karta płatnicza, czy nawet młotek do wbijania szpilek od namiotu. Bez względu na to, jaką formę aktywności górskiej przewidujemy, smartfon warto mieć, choćby tylko w tym celu, aby w razie potrzeby móc wezwać pomoc.
Sam smartfon oczywiście jest bardzo przydatny, ale dzięki różnym aplikacjom jego przydatność może dużo wzrosnąć – a tych mamy całe mnóstwo. Są na przykład takie, które pomogą nam się przygotować do wyprawy (mapy, pakowanie), takie, które pomogą nam w terenie lub umilą wędrówkę, albo takie, które mogą w sytuacji kryzysowej uratować życie (tak, te też istnieją!). Aplikacje, którymi się z Wami podzielę, są w dużej mierze darmowe i sprawdzone, a większości sam używam.
Planowanie i przygotowanie się do wyjazdu w góry
Pierwsza grupa aplikacji to te, które pomogą nam się przygotować do wyjazdu. Przydadzą nam się oczywiście do wskazania drogi i precyzyjnego wyliczenia odległości i podejścia. Mogą również usprawnić zorganizowanie i sprawdzenie transportu w konkretne miejsce czy spakować nas tak, żebyśmy o niczym nie zapomnieli.
Aplikacje z mapami, obliczeniami tras i przewyższeń
- Mapy Google – satelita
Oczywiście standardowe Mapy Google, które chyba każdy, zna to nieocenione źródło informacji. Oczywiście oprócz standardowego widoku często może się przydać widok satelitarny. Dzięki temu możemy sprawdzić np. zalesienie danego odcinka, przebieg drogi czy przecinki leśnej. Czasami udaje się też znaleźć dzięki tej aplikacji całkiem dobre miejsce na nocleg lub wiatę turystyczną. LINK
- Mapy.cz
Czeski odpowiednik Map Google, z możliwością ustawienia tras turystycznych. Ładnie wylicza trasę i podejścia w wielu miejscach na świecie (sprawdzałem na Ukrainie i w Turcji). Na mapie dobrze oznaczone (często ze zdjęciami) są różne ciekawe i/lub przydatne miejsca na szlaku tj. atrakcje turystyczne, źródła wody, wiaty turystyczne. Oczywiście najlepiej sprawdza się w czeskich górach, ale polskie Sudety też są całkiem dobrze opisane. Z minusów należy wspomnieć, że czasami w aplikacji jest pokazany stary przebieg szlaku. Ciężko powiedzieć, jak często aktualizuje się tą mapę. LINK
- Mapy Turystyczne
Mapy Turystyczne to świetne uzupełnienie do map.cz. Bardzo czytelna i intuicyjna mapa, bardzo szybko aktualizowana, więc wyeliminowany jest problem dotyczący map.cz. Niestety, liczy tylko możliwość poruszania się po oznakowanych szlakach – a nam często zdarza się jednak zejść ze szlaku na inną drogę, żeby szybciej dojść do innego szlaku. Dużym plusem jest za to możliwość korzystania z sygnatury (czyli odpowiednika mapy papierowej) – chociaż na nieszczęście to płatna opcja w tej aplikacji. W każdym razie, razem z mapami.cz aplikacja absolutnie niezbędna w telefonach ludzi gór. LINK
- OsmAnd
Kolejna aplikacja z mapami. Duży plus, że działa off-line po uprzednim ściągnięciu mapy. Używałem w Azji Centralnej i sprawdzała się bardzo dobrze, zarówno w terenie jak w mieście. W Polsce nie używam, bo podane wyżej aplikacje mi w zupełności wystarczają.
Transport i przemieszczanie się
- E-podróżnik
Powszechnie znana i bardzo wygodna aplikacja do sprawdzania dojazdów. W szczególności sprawdza się przy dojazdach autobusowych, choć z kolejowymi też sobie bardzo dobrze radzi. Na plus trzeba przyznać, że apka radzi sobie nawet z małymi miejscowościami i malutkimi busami. Niestety, zdarzają się niedociągnięcia, szczególnie w święta na małych liniach. Trudnością może się też okazać miejsce zatrzymywania się busa, ale to już nie wina aplikacji: po prostu w małych miejscowościach transport żyje własnym życiem. LINK
- Jak dojadę
Kolejna fajna apka do transportu. Tym razem komunikacja miejska w dużych miastach, przydatna, kiedy dopiero co przyjechaliśmy do jakiegoś miasta i chcemy się z niego szybko wydostać, żeby ruszyć na szlak. Może być bardzo pomocna; dodatkowo w niektórych miastach można kupić bilet na autobus, używając tej aplikacji. LINK
Pakowanie się i ekwipunek
- MyLuggage
Moje ostatnie odkrycie. Fajna aplikacja, która pomoże nam się spakować w góry i nie tylko. Wystarczy podać kilka informacji (m.in. cel podróży, płeć, czas, plany na jego spędzanie, noclegi), a apka utworzy specjalnie dla nas listę rzeczy do zabrania. Oprócz tych niezbędnych, podpowie nam, co jeszcze możemy dodać do swojej listy. Możemy nawet stworzyć własne listy na przyszłość. Bardzo przydatna rzecz, bo czasami nawet stary wyjadacz może zapomnieć o podstawowej rzeczy (np. zapasowych bateriach do czołówki). Dodatkowo apka generuje nam drugą listę – rzeczy do zrobienia przed wyjazdem, np. zamknięcie okien, zakręcenie gazu czy poproszenie sąsiada o podlewanie kwiatków. Co więcej, serwis posiada darmowe poradniki, które nauczą nas między innymi technik pakowania – w tym rolowania, które oszczędzi sporo miejsca przy górskiej wycieczce. Na sam koniec poda nam jeszcze kilka cennych informacji na temat miejsca, do którego jedziemy (ceny, szczepienia itp). Plusem aplikacji jest też to, że bierze pod uwagę sytuację epidemiologiczną. LINK
UWAGA! Aplikacja, mimo że przydatna, tylko sugeruje co zabrać i zrobić, ale to my się pakujemy i musimy myśleć, co zapakujemy.
Aplikacje przydatne w terenie górskim
Aplikacje przydatne w terenie górskim to chociażby mapy, o których wspominałem już przy okazji planowania wyjazdu. Trackery to aplikacje „śledzące” naszą trasę; dzięki nim później możemy odtworzyć faktyczny przebieg naszej wędrówki. Do tego celu można używać urządzeń z GPSem, lub właśnie smartfona.
Trackery
- Strava
Chyba aktualnie najbardziej popularny tracker na smartfona. Co prawda nie jest on typowo górski, ale w warunkach polskich gór radzi sobie naprawdę dobrze. Intuicyjny, prosty w obsłudze, i, co ważne, darmowy. Posiada drobne przekłamania i niedociągnięcia, ale dla amatorów gór nadaje się wystarczająco. Sam go chwilę używałem, ale teraz korzystam z zegarka z GPSem, Sunnto Ambit3. LINK
Panoramy, widoki i inne bajery
- Polskie Góry – panoramki
Aplikacja przydatna dla ciekawskich. Lubicie dociekać na punktach widokowych, jakie to szczyty widać w oddali? To aplikacja która rozwieje wasze wątpliwości i w sposób przystępny pozwoli nazwać widziane wierzchołki. Tak zwane panoramki to naprawdę fajna zabawa dla starych górskich wyjadaczy, a sama apka pozwala włączyć się do zabawy tym, którzy dopiero szlifują swoja wiedzę.
- PeakLens
Kolejna ciekawa apka do odnajdywania panoram górskich. Sprawdzałem ją w Czechach w Wysokim Jesioniku na Pradziadzie i sprawdziła się wyśmienicie. Jest dużo mniej toporna od powyższej. Zdecydowanie polecam wszystkim górskim maniakom.
- Górskie Odznaki
Polska turystyka górska nie byłaby taka sama, gdyby nie różne korony górskie i odznaki. Odznak w Polsce jest cała masa, a ta aplikacja pozwoli nam na prowadzenie swojej własnej statystyki. Posiada całkiem fajną bazę odznak i szczytów (m.in. Koronę Gór Polski, Diadem Gór Polski, Koronę Sudetów, Sudeckiego Włóczykija), ale niestety wciąż brakuje wielu. Baza obejmuje sporo Sudeckich i Tatrzańskich odznak. Mam nadzieję że będzie się rozwijała bo jest naprawdę ciekawa, nawet jeśli ktoś samych odznak nie zbiera. Przydałaby się możliwość zrobienia Koron Górskich z KZKG RP.
Aplikacje niezbędne!
- Ratunek
Absolutnie niezbędna aplikacja w smartfonie każdego człowieka gór. Dzięki niej możemy się połączyć bezpośrednio ze stacją Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR) lub wysłać sygnał alarmowy z prośbą o pomoc i wraz z naszymi współrzędnymi. Pamiętajcie, że w górach nie ma żartów i nawet największym harpaganom zdarzają się wypadki. Z tego, co wiem, to działa dobrze, ale na szczęście nie musiałem do tej pory sprawdzać.
- Zagraniczne odpowiedniki aplikacji Ratunek
Słowacja – Horská záchranná služba LINK
Czechy – HSČR Messenger LINK
Inne przydatne aplikacje
- Tricount
Prosta i bardzo przejrzysta aplikacja pozwalająca łatwo kontrolować wydatki. Najbardziej przydatna przy większych grupach, kiedy każdy płaci za coś innego. Można połączyć aplikację z kilku telefonów, wprowadzać kwoty, a ona już sama przelicza, kto komu ile pieniążków powinien oddać. Naprawdę przydatna.
Użytecznych aplikacji jest jeszcze całe mnóstwo; sam jeszcze kilka sprawdzonych, ale już nie górskich, a przydatnych ogólnie w podróżach. Technologia może nam sporo ułatwić, więc dlaczego by z niej nie korzystać.
Inne artykuły na blogu fundacji
Jeśli macie ochotę coś jeszcze poczytać to zapraszamy do innych naszych postów zajrzyjcie tutaj.
A może macie ochotę poczytać o naszych działaniach jako fundacja? Zajrzyjcie tutaj!
Jeśli spodobał Ci się ten post, lubisz zaglądać na bloga fundacji Polska górom! i chcesz, abyśmy nadal go rozwijali, zapraszamy do wsparcia nas przez platformę Patronite. Każdy może zostać patronem bloga fundacji Polska górom! Wesprzeć nas możesz już od 5 zł miesięcznie. Dziękujemy!
Podobał Ci się ten post? Masz swoje ulubione aplikacje górskie lub podróżnicze? Może chcesz się nimi podzielić? Pozostaw ślad w postaci komentarza. Jeśli chcesz pomóc w rozwoju bloga, udostępnij dalej, niech trafi do większego grona czytelników.