Prekursorzy night hikingu w Polsce

Zaproponowana przez nas formuła nocnych wyjść w góry zaczęła się rozrastać i rozbudowywać. Ostatnie nasze wyjście w ramach Nocnej Korony Sudetów było już 20, więc zebrało nam się na refleksję, co my właściwie robimy z grupą ludzi, nocą i to w górach?

Na spotkanie niespotykanego

Ludziom już dawno przestały wystarczać standardowe formy spędzania wolnego czasu – plaża, opalanie, kąpiele, wypoczynek pod palmami czy zwiedzanie atrakcji turystycznych. Ostatnie lata to prawdziwy wysyp inicjatyw, które dostarczają turystom zupełnie nowych doznań: eko i vege hotele, turystyka slumsowa czy turystyka urbexowa. Ciekawym trendem są też wyjazdy na nagacje, czyli wakacje bez kostiumów kąpielowych. Każde z powyższych ma dostarczyć turystom nowych, dotąd nieodczuwanych wrażeń

W zadziwiającym tempie zdobywa popularność tzw. cyfrowy detoks, czyli wakacje z dala od Wi-Fi i dobrodziejstw cyfrowego świata. Wakacje offline mają przypominać nam o tym, że cieszyć można się także z małych rzeczy. Turystyczne kryjówki, do których możemy uciec od świata pojawiają się coraz częściej na uboczach miast, wzgórzach oraz w lasach.

Do powyższych trendów trzeba dołożyć jeszcze coraz większą specjalizację producentów odzieży sportowej, którzy poszukują nowych rynków zbytu i tworzą serię produktów dedykowanych bardzo wąskiej dyscyplinie lub grupie odbiorców. Za przykład niech posłuży seria ubrań przeznaczona do speed hikingu, czyli mówiąc brutalnie – szybkiego chodzenia po górach. Producenci przedstawiają speed hiking jako filozofię, która pozwoli odkryć na nowo radość z górskich wypadów i zasmakować wolności w pokonywaniu dużo większych odległości – w porównaniu z tradycyjnym wędrowaniem.

I tu właśnie pojawiamy się my – Fundacja Polska górom! – i nasza odznaka turystyczna Nocnej Korony Sudetów, bo chcemy dostarczać Wam nowych wrażeń!

W Parku oczywiście nie

Filozofią night hikingu jest edukacyjny wymiar wycieczek w góry i nauka, pod okiem przewodnika górskiego, bezpiecznego zachowania w górach. Chcemy budować wśród turystów świadomość wynikających z nocnego wędrowania ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami.

Oczywiście wśród naszych szczytów nie znajdziecie szczytów położonych na terenie parków narodowych. Wiele

Chodzenie nocą po szlakach stało się też

Spotkaliśmy się w górach już po raz trzynasty, a drugi po wiosennym lockdownie, który na kilka miesięcy zawiesił nasze górskie wycieczki. Gdy organizowaliśmy ostatnie takie wyjście, aura była jeszcze mocno zimowa, a Słońce zachodziło grubo przed godziną 18.

Teraz wszystko było inaczej….

Ciemność była dziewiątą egipską plagę zesłaną na naród izraelski.

Jako prekursorzy night hikingu zebraliśmy kilka

Uwaga! Nie zachęcamy do indywidualnych wycieczek w góry. Ustawa klasyfikuje wędrowanie nocą jako warunki ekstremalnych, podobnie jak chodzenie po górach zimą czy podczas burzy lub mgły.

. My ze względów bezpieczeństwa sugerujemy aby podróżować co najmniej w parach.

Wędrowanie po ciemku ma właściwie same zalety – wyostrzą się Wasze zmysły, latem nie spiecze Was Słońce, wyostrzycie swoje zmysły, możecie nauczyć się gwiezdnej nawigacji, co w dzisiejszych cyfrowych czasach może być ciekawym wyróżnikiem. Lubicie spokój nawet na popularnych szlakach? Gwarantujemy, że szansa na spotkanie innej żywej duszy jest bliska zeru. No chyba, że

Możecie być bliżej natury, poczuć jej rytm. Możecie wyostrzyć zmysły, poczuć zapach lasu bardziej intensywnie. I usłyszeć więcej!

Co przed nami?

Co dalej? Naszym marzeniem jest oczywiście współpraca ze znaną marką odzieżową i sygnowana naszym logo linia odzieży przeznaczonej night hikingu. Bazując na naszym doświadczeniu pracowaliśmy szczegółowo

to jednak sprawy przyszłości. Aktualnie planujemy kolejne wyjścia w góry Nocnej Korony Sudetów. Już w sierpniu planujemy wykład o gwiazdach przy Chatce Górzystów. Po wykładzie i namiotowisku zaprosimy uczestników do obserwacji Perseid. Szukamy już miejsca na dla kolejnej edycji naszej Wędrówki Od zmierzchu do świtu, czyli nocnej, górskiej wyrypy. Najbliższa odbędzie się 24 lipca w Górach Suchych.

Zapraszamy do wędrowania z nami!

Scroll to Top