Niebieski szlak Sudecki to drugi najdłuższy szlak w Polskich Sudetach. W zdecydowanej większości pokrywa się on z przebiegiem międzynarodowego szlaku pieszego E3 łączącego Morze Czarne i Ocean Atlantycki. Szlak E3 przebiega przez 12 krajów i ciągnie się przez około 7500km. Jest to jeden z 11 długodystansowych szlaków wędrownych w Europie, z czego 4 częściowo przebiegają przez Polskę.
Warto też wspomnieć że wyznaczony jest on także na trasie dawnego szlaku EB czyli Międzynarodowego Górskiego Szlaku Przyjaźni Eisenach – Budapeszt. Ten zaś przebiegał przez 5 krajów bloku wschodniego, z Węgier do NRD, a szlak E3 jest jego rozszerzoną wersją.
Sam interesujący nas niebieski szlak jest jednak dłuższy niż przebieg szlaku EB – E3 przez Polskie Sudety. Zaczyna się w Szklarskiej Porębie Dolnej w Górach Izerskich, a kończy w okolicach Pasterki w Górach Stołowych. O samym przebiegu i niebieskim szlaku za chwilę.
Startujemy w Górach Izerskich
Niebieską kropkę oznaczającą start niebieskiego szlaku znajdziemy zaraz przy stacji kolejowej Szklarska Poręba Dolna. To tutaj zaczyna się nasza przygoda. Szlak poprowadzi nas najpierw do Szklarskiej Poręby przechodząc obok platformy widokowej “Złoty Widok” i skały “Chybotek”. Po dłuższym marszu wreszcie miniemy Szklarską Porębę i wyjdziemy po za cywilizację. Najpierw podejdziemy na Zwalisko, a potem na Izerskie Garby gdzie swoją szpetotą straszy “Stanisław”, czyli kopalnia kwarcu. Następnie omijając Wysoką Kopę, schodzimy na Halę Izerską gdzie w Schronisku Chatka Górzystów możemy nabrać sił i posilić się pysznymi naleśnikami.
Po odpoczynku można ruszać dalej