Ciekawe górskie filmy dokumentalne – po polsku, on-line

Jak każdy góromaniak, lubię czasami obejrzeć jakiś dobry film o tematyce górskiej. Film fabularny jak najbardziej może być, ale tym razem jednak skupiłbym się raczej na filmach dokumentalnych. Tych z pięknymi zdjęciami i muzyką, skłaniających do refleksji czy wnoszących walory edukacyjne. I tutaj zaczynają się schody – bo gdzie znaleźć dobre filmy dokumentalne o górach? Tym bardziej po polsku lub z polskimi napisami… Najwięcej takich udało mi się obejrzeć na festiwalach filmowych w Lądku lub Zakopanem. Jednak na długie wieczory w domu człowiek też by chciał coś mieć. Dlatego zapraszam do mojej małej ściągawki.

Lista filmów dokumentalnych o górach

1. “Himalaiści” – odc. 1-8, cała seria

prod. Polska, 2007 rok, lektor

“Himalaiści” to ośmioodcinkowy serial dokumentalny opowiadający o złotej erze polskiego himalaizmu. Pierwsze odcinki poświęcone są ogólnie historii i idei, a kolejne to opowieści o największych polskich himalaistach i twórcach himalaizmu w Polsce. Naprawdę warto obejrzeć, pozycja obowiązkowa dla każdego kto twierdzi że kocha góry! Wszystkie odcinki są dostępne w serwisie Youtube, ja podaję tutaj link tylko do odcinka pierwszego.
Odcinek 1 – “Wyprawy 1939 – 1980”
Odcinek 2 – “Wyprawy 1980 – 1989”
Odcinek 3 – “Karawana marzeń – Wanda Rutkiewicz”
Odcinek 4 – “Zerwana lina – Jerzy Kukuczka”
Odcinek 5 – “Życie jest za krótkie – Andrzej Zawada”
Odcinek 6 – “Ścieżka góry – Wojciech Kurtyka”
Odcinek 7 – “Głód wspinaczki – Krzysztof Wielicki”
Odcinek 8 – “W strefie śmierci – Ryszard Pawłowski”

https://www.youtube.com/watch?v=QQjsy_zmO6Q&ab_channel=elkreciko

2. “K2 i niewidzialni tragarze”

prod. USA, 2015 rok, polskie napisy

Kolejny film z drugim co do wysokości szczytem świata, czyli K2. Tym razem jednak nie o samą górę chodzi, a o ludzi, którzy wykonują bardzo ciężką i niebezpieczną pracę w jej cieniu. Tragarze, bo o nich tutaj mowa, to cisi bohaterowie praktycznie każdej wyprawy. Kiedy wspinacze zdobywają szczyty – spływa na nich chwała i splendor, kiedy jednak umierają tragarze – nikt z szerszego gremium o tym nie mówi. Film porusza bardzo ważny temat, ale mam wrażenie że nie wyczerpuje nawet kawałka potencjału, który posiada. Sceny dość chaotyczne, w poruszanych historiach brakuje kropki nad i. Mimo wszystko polecam, bo temat ważny i warto go poruszyć.

3. “Zabardast”

prod. Francja, 2018 rok, polskie napisy

Film opowiada historię pięciotygodniowej wyprawy do Karakorum, w poszukiwaniu dziewiczych narciarskich/snowboardowych tras zjazdowych. Piękne krajobrazy i zdjęcia, dobry klimat i naprawdę wciągający temat, nawet dla osób mniej zainteresowanych sportami zjazdowymi. Myślę że warto obejrzeć, choćby dla samych widoków.

4. “Art of freedom”

prod. Polska, 2011 rok, polski lektor

Zawsze chętnie oglądam filmy i czytam książki opowiadające o złotej erze polskiego himalaizmu. “Art of freedom” to właśnie dokument opowiadający o tym okresie. Dobrze posłuchać wypowiedzi himalaistów, wspomnień wybitnych wspinaczy czy obejrzeć archiwalne nagrania. Taka powtórka z historii himalaizmu, myślę, że każdy miłośnik tematu chętnie poświęci czas na obejrzenie tego dokumentu.

5. “Legenda Klimka”

prod. Polska, 2018 rok, polski lektor

Film dokumentalny opisujący historię konstruktora i pierwszych polskich radiotelefonów “Klimek” używanych w górach. Wojciech Nietyksza w piwnicy skonstruował sprzęt, który, używany przez GOPR, uratował niejedno życie, a używany w Himalajach pozwolił na przeprowadzanie sprawnych akcji górskich przez polskich wspinaczy. Warto zobaczyć, warto poznać i warto zrozumieć.

6. “K2 – Pierwszy zjazd”

prod. Polska, 2020 rok, polski lektor

O pierwszym zjeździe na nartach z K2 pewnie słyszało wielu. O tym, że wykonał go Polak, Andrzej Bargiel, pewnie też wiecie, ale jak to wyglądało? Jak wyglądały przygotowania i sam zjazd? Okazuje się, że wiąże się to z całym procesem żmudnych przygotowań, walki z przeciwnościami i niespodziewanymi sytuacjami. Na szczęście udało się, a film palce lizać dla każdego, kto kocha góry!

https://www.redbull.com/pl-pl/films/k2-pierwszy-zjazd-andrzej-bargiel

7. “Into the Mind”

prod. Kanada, 2013 rok, bez lektora ani napisów (ale za to kwestii mówionych jest bardzo mało, a zdjęcia piękne)

Kolejny film na platformie RedBulla i kolejny narciarski. No ale wiadomo, że jak są narty, to są góry, a ekstremalne zjazdy odbywają się w górach wysokich. Film z pięknymi zdjęciami, wspaniałą ścieżką dźwiękową, kręcony w różnych zakątkach naszego globu. Sam miałem okazję go oglądać kilka lat temu przy okazji jakiegoś festiwalu, teraz polecam go Wam. Na pewno warto obejrzeć, tym bardziej, że został obsypany nagrodami.

https://www.redbull.com/pl-pl/films/into-the-mind

8. “Gdyby to nie był Everest”

prod. Polska, 1981 rok, polski lektor

“Gdyby to nie był Everest, to byśmy chyba nie weszli” to znane słowa Leszka Cichego, który wraz z Krzysztofem Wielickim pierwsi na świecie zdobyli zimowy Everest. Film opowiada historię tego wielkiego wyczynu, wielkiego nie tylko dla Polaków, ale również wielkiego w skali światowego himalaizmu. Warto zobaczyć i poczuć się jak złotej erze polskiego himalaizmu.

Warte uwagi górskie filmy krótkometrażowe i animacje

1. “Mój mały Everest”

prod. Polska, 1988 rok

Krótka, ale jakże urzekająca filmowa etiuda. Jest to opowieść o trudach życia w kontekście wspinaczki skałkowej, bo każdy ma swój mały Everest. W roli głównej wystąpił Ludwik Wilczyński, a reżyserem i pomysłodawcą był Mirosław Dembiński, znany z wielu filmowo-górskich projektów. Cóż tu dużo pisać, to trzeba zobaczyć!

2. “Hors Piste”

prod. Francja, 2018 rok

Zabawna animacja o “bohaterskich” i ciut “roztargnionych” ratownikach górskich. Gotowych nieść pomoc, pomimo niepowodzeń i przeciwności losu. Polecam rzucić okiem, bo naprawdę potrafi poprawić humor!


Oczywiście nie jestem właścicielem nagrań, ani udostępnionych kanałów. Są to treści ogólnodostępne dla każdego, a odpowiedzialność za nie ponoszą tylko i wyłącznie właściciele konkretnych kanałów.

Jeśli chodzi zaś o możliwość oglądania filmów i skąd brać tytuły, to polecam festiwale:
Moc Gór Festiwal w Zakopanem
Festiwal Górski w Lądku Zdroju


Jeśli spodobał Ci się ten post, lubisz zaglądać na naszego bloga i chcesz, abyśmy nadal go rozwijali, zapraszamy do wsparcia nas przez platformę Patronite. Każdy może zostać patronem bloga fundacji Polska górom! Wesprzeć nas możesz już od 5 zł miesięcznie. Dziękujemy!


Podobał Ci się ten post? Znasz jakieś ciekawe górskie filmy dokumentalne możliwe do obejrzenia on-line? Chcesz coś dodać lub chcesz o coś zapytać? Może chcesz się podzielić jakimś linkiem? Pozostaw ślad w postaci komentarza. Jeśli chcesz pomóc w rozwoju bloga, udostępnij dalej, niech trafi do większego grona czytelników.

Scroll to Top