„Zmieć Śmieć — czyste szlaki są możliwe”
Dołącz do projektu i wspólnie zmieniajmy przyrodę na lepsze!
Zmieć Śmieć – razem dla czystych szlaków!
O projekcie
W ramach realizacji zadania publicznego – Zmieć Śmieć – czyste szlaki są możliwe zostanie zorganizowanych 14 akcji sprzątania szlaków leśnych w województwie: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, które poprzedzone zostaną wykładem na temat ochrony środowiska i segregacji odpadów. Każda akcja będzie koordynowana przez przewodnika górskiego, a włączą się do nich: Nadleśnictwa, Instytucje oświatowo-wychowawcze, gminy i mieszkańcy danego województwa.
Podczas akcji zostanie wykorzystana ekoinnowacyjna aplikacja Zmieć Śmieć, która wdrożona na szczeblu krajowym, wojewódzkim i lokalnym wpłynie na poprawę i jakość życia mieszkańców danego regionu. Aplikacja Zmieć Śmieć jest narzędziem angażującym społeczność do indywidualnych zbiórek śmieci i dbania o przyrodę. Aplikacja pomaga budować świadomość ekologiczną i nagradza turystów za zaangażowanie na rzecz czystego środowiska. Realizacja zadania zakłada również zmniejszenie skali zaśmiecenia terenów zielonych poprzez aktywizację społeczeństwa do sprzątania terenów indywidualnie i w ramach koordynowanych akcji.
Cel projektu
Projekt ma na celu zaangażowanie w akcje ekologiczne w ramach aktywizacji społeczeństwa obywatelskiego w zakresie troski o środowisko naturalne i posprzątania śmieci ze szlaków leśnych.
Projekt jest skierowany do mieszkańców województwa dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, a jego celem jest posprzątanie szlaków leśnych ze zgromadzonych śmieci, co ma przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego lasów wyznaczonego obszaru. Do aktywnego udziału w projekcie zaproszone zostały szkoły, organizacje pozarządowe, mieszkańcy, władze samorządowe, schroniska górskie i nadleśnictwa z każdego województwa, którzy w pierwszej kolejności wskażą nam obszar, jaki wymaga oczyszczenia ze śmieci, a następnie pomogą nam go posprzątać.
Dofinansowanie
Projekt pn. Zmieć Śmieć — czyste szlaki są możliwe jest realizowany w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 — Edycja 2023 — Priorytety 2-4 finansowanego z Narodowego Instytutu Wolności — Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Priorytet 2.: Organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego. Kwota dotacji: 167 000 zł.
Dlaczego warto sprzątać las?
Wobec widocznego problemu zaśmiecenia dzikiej przyrody udział placówek oświatowo-wychowawczych w Akcjach Zmieć Śmieć, promującej modę na dbanie o środowisko naturalne poprzez zmianę zachowań społecznych na bardziej odpowiedzialne, jest istotne dla promocji ekologicznych postaw i zachowań dzieci, młodzieży szkolnej a przede wszystkim mieszkańców lokalnych społeczności i turystów korzystających ze szlaków leśnych.
Konkurs ekologiczny Zmieć Śmieć
Zapraszamy wszystkich uczniów szkół podstawowych i średnich do wzięcia udziału w ,,Konkursie ekologicznym Zmieć Śmieć”.
Głównym celem konkursu jest aktywne działanie na rzecz ochrony przyrody oraz zwrócenie uwagi na zaśmiecanie terenów zielonych, szczególnie lasów wśród dzieci i młodzieży szkolnej.
Ponadto konkurs ma na celu:
01.
Wzrost świadomości ekologicznej młodzieży
02.
Zaangażowanie w budowanie społeczeństwa zainteresowanego rozwiązywaniem problemów lokalnego terenu
03.
Prezentacja łączenia umiejętności cyfrowych z działaniami ekologicznymi
Zasady udziału w konkursie
- Każda szkoła/klasa, która zgłosiła swój udział w konkursie powinna zrealizować akcję sprzątania śmieci w pobliskim lesie pod hasłem: Akcja Zmieć Śmieć.
- Przeprowadzenie Akcji Zmieć Śmieć powinno odbyć się w terminie od 01 kwietnia do 31 maja 2024 r. Podczas akcji powinny zostać zebrane śmieci z pobliskiego lasu do worków (60 l) oraz zliczone z użyciem aplikacji Zmieć Śmieć.
- Szkoła, która w swoim województwie zbierze największą liczbę worków ze śmieciami otrzyma Nagrodę Główną.
- Każda szkoła, która wykaże postawę proekologiczną i weźmie udział w projekcie zbierając śmieci otrzyma nagrodę za zaangażowanie w promocję mody na czyste środowisko wśród swoich uczniów.
Nagrody
Interaktywna Plansza Przyrodnicza
Interaktywne Plansze Przyrodnicze to narzędzie dla nauczycieli, które ułatwia nauczanie biologii i przyrody. Dzięki zdjęciom, animacjom i symulacjom angażują uczniów i upraszczają trudne zagadnienia. Plansze dostępne online i offline są wygodne i nie wymagają instalacji dodatkowego oprogramowania.
Ekologiczna gra terenowa w aplikacji Tropimy
Ekologiczna gra terenowa w aplikacji Tropimy łączy zabawę z nauką. Uczniowie przechodzą przez punkty na mapie, wykonując zadania, rozwiązując zagadki i odpowiadając na pytania. Gra świetnie sprawdzi się jako lekcja przyrody w terenie lub atrakcja podczas wycieczki klasowej.