informacje_prasowe1

Czyste szlaki są możliwe!

Aplikacja Zmieć śmieć od Fundacji Polska górom!

 

W Polsce startuje nowy projekt ekologiczny, który wykorzystuje e aplikację Zmieć śmieć, dzięki której każdy może zadbać o czystość polskich lasów.

Zaśmiecenie polskich lasów

Lasy Państwowe podają, że przeciętne nadleśnictwo przeznacza na sprzątanie i utylizację śmieci od 50 do 120 tys. zł rocznie, uprzątając przy tym 250-500 m3 śmieci. Leśnicy alarmują, że pomimo promowania akcji sprzątania lasów, świadomość ekologiczna społeczeństwa nadal jest znikoma. Śmieci przybywa i widać to zarówno przy szlakach turystycznych, jak i w głębi lasu, gdzie niektórzy pozostawiają nawet odpady wielkogabarytowe.

 

Na czym polega aplikacja Zmieć śmieć?

Zachęca ona użytkowników smartfonów, aby znalezione na szlaku śmieci zabrali ze sobą i wyrzucili w odpowiednim miejscu. Twórcy postanowili zaangażować ludzi w sprzątanie lasów. Za każdego zebranego śmiecia lub worek śmieci przyznawana jest wirtualna waluta – ECOin. Użytkownik może wymienić swoje punkty na produkty lub zniżki u partnerów akcji. Aplikacja ma na celu  kształtowanie proekologicznych postaw oraz zmianę świadomości ekologicznej Polaków.

 

Ja działa aplikacja Zmieć śmieć?

Zmieć śmieć jest aplikacją webową, co oznacza, że nie trzeba jej pobierać na swojego smartfona. Wystarczy utworzyć sobie skrót na pulpicie i można korzystać ze wszystkich jej funkcjonalności. Turysta lub piechur idzie w teren. Znajduje na swoim szlaku śmiecia, fotografuje go i zabiera ze sobą, a następnie wyrzuca,  robiąc mu kolejne zdjęcie, w odpowiednim do tego miejscu. Aplikacja, dzięki technologii GPS i wgranym mapom offline wskazuje użytkownikowi, gdzie może oddać znalezione odpady. Za zaangażowanie użytkownika przyznawana jest wirtualna waluta ECOin, którą później można wymienić na produkty lub zniżki od Partnerów Akcji. Ponadto użytkownicy mogą zachęcać swoich znajomych do podobnych aktywności.

 

Powstanie aplikacji Zmieć śmieć?

Zmieć śmieć powstał z inicjatywy Tomasza Garpiela – prezesa Fundacji Polska górom!, przewodnika sudeckiego, który przemierzając górskie szlaki  zaobserwował, w jak dużym tempie wzrasta ilość śmieci pozostawianych przez turystów. Postanowił wykorzystać tę  obserwację i zmienić świadomość ekologiczną Polaków powołując do życia innowacyjną aplikację Zmieć śmieć, która raz na zawsze może rozwiązań problem śmieci w polskich lasach.

 

Partnerzy aplikacji Zmieć śmieć

Akcja została już wsparta przez firmy m.in. Paclan, Horyzont, Alpinus, Duch Gór i dołączają kolejne, a swojego patronatu udzieliły Lasy Państwowe, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Grafiki do pobrania

Grafika Zmieć Śmieć ekran logowania
Grafika Zmieć Śmieć ekran z koszem
Grafika Zmieć Śmieć ekran główny aplikacji