W sierpniu już po raz drugi zorganizowaliśmy Noc Spadających Gwiazd. Ponownie za cel wędrówki obraliśmy Izerski Park Ciemnego Nieba i ponownie nocowaliśmy pod namiotami na polanie przy Stacji Turystycznej Orle. Wydarzenie to połączyło sympatyków gór i miłośników nieba, oraz wszystkich tych, którzy mieli masę marzeń do spełnienia, bo nie od dziś wiadomo, że spadające gwiazdy przynoszą szczęście. W tę wyjątkową noc meteory spadały z częstotliwością, która pozwalała wypowiedzieć nawet kilkadziesiąt życzeń na godzinę! Mamy nadzieję, że wszystkie z nich się spełnią!
Ale od początku, co to są Perseidy?
Perseidy to drobne odłamki skalne, potocznie określane jako spadające gwiazdy. Jest to jeden z najbardziej regularnych i najpopularniejszych rojów meteorów, a ich nazwa pochodzi od konstelacji Perseusza.
Dlaczego Izerski Park Ciemnego Nieba to najlepsze miejsce do obserwacji spadających gwiazd?
Perseidy różnią się intensywnością i czasem trwania, a wiele z nich to bardzo subtelne i ulotne zjawiska. Nie udałoby się ich zobaczyć z centrum miasta czy innych miejsc oświetlonych przez latarnie. Aby ułatwić obserwację gwiazd i innych ciał niebieskich, astronomowie i leśnicy z Polski i Czech wspólnie stworzyli Izerski Park Ciemnego Nieba. To właśnie tam wybraliśmy się z naszą ekipą, by z dala od wszelkich zanieczyszczeń sztucznym światłem spędzić noc pod namiotami i cieszyć oczy spektakularnym widokiem. Na szczycie, tuż obok schroniska Orle z dobrym widokiem na horyzont, mamy największe szanse na zaobserwowanie deszczu meteorytów.
Dlaczego akurat ta data?
Nie przez przypadek zorganizowaliśmy wspólny wypad w góry właśnie w tę ciepłą, letnią noc. Perseidy obserwować można w okresie od 17 lipca do 24 sierpnia, ale prawdziwie spektakularny pokaz spadających gwiazd pojawia się podczas kulminacji zjawiska, czyli w noc pomiędzy 12 a 13 sierpnia. Nie chcielibyśmy przespać tej daty!
Kto poprowadził wydarzenie?
W drugą noc spadających gwiazd, czyli podczas wydarzenia Perseidy 2022, korzystaliśmy ze wsparcia Pana Andrzeja „Astronoma” Wojciechowskiego – prawdziwego eksperta w temacie, miłośnika gór z przeszło czterdziestoletnim stażem, przewodnika sudeckiego i magistra astronomii. Pan Andrzej podziwiał już niebo w różnych zakątkach świata m.in. nad Andami, Patagonią i rumuńskimi Karpatami, a w sierpniu przybliżył nam uroki i tajemnice nocnych gwiazd, a także oprowadził nas po Izerskim Parku Ciemnego Nieba, sprawiając że było to niezapomniane wydarzenie!
Co zobaczyliśmy na niebie?
Do obserwacji spadających gwiazd nie potrzebowaliśmy żadnego sprzętu optycznego, ponieważ większość meteorów widoczna jest gołym okiem, ale i tak zaopatrzyliśmy się w teleskop o średnicy 20 cm! A to nie wszystko, bo zabraliśmy ze sobą dodatkowo specjalny filtr Baadera do teleskopu, dzięki któremu mogliśmy zobaczyć plamy na powierzchni Słońca. Po zmroku nad naszymi głowami niebo rozbłysło kilkudziesięcioma spadającymi gwiazdami na godzinę! Oprócz tego można było zaobserwować Saturna z pierścieniami, Marsa, Jowisza, Urana, Neptuna i Drogę Mleczną – czyli naszą Galaktykę. Oprócz tego nad głowami pojawiła się też gwiazdozbiór Lutni oraz niezwykle kolorowa gwiazda Albireo w Łabędziu i Trójkąt Letni.
To jak, zobaczymy się z Wami na kolejnej edycji wydarzenia?
Noc spadających gwiazd zostawiła nam całą masę pozytywnych wspomnień i ciekawych znajomości. A jakie było nasze życzenie do spadających gwiazd? Zobaczyć się z Wami ponownie. Jesteśmy pewni, że się spełni!